Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Podstawową metodą leczenia jest leczenie kanałowe, które jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchnicowych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów korzeniowych, dokładnym oczyszczeniu wewnętrznych ścian korzeni zęba, wypłukaniu i odkażeniu wnętrza zęba, osuszeniu i szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych na całej długości.

W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Sam kanał opracowywany jest mechanicznie za pomocą endomotoru, a następnie wypełniany za pomocą płynnej gutaperki. Oczywiście wiemy, że nawet najlepszy sprzęt stomatologiczny nie zastąpi lekarza, ale z pewnością może on znacząco poprawić jakość leczenia oraz komfort Pacjenta.

Dlatego też w naszych gabinetach doświadczeni lekarze w leczeniu kanałowym wykorzystują najnowcześniejszy sprzęt endodontyczny: mikroskop operacyjny firmy Seliga, endometr VDW Raypex, endomotor VDW Reciproc oraz system do wypełniania kanałów płynną gutaoerką VDW BeeFill 2in1.

call